Bakan Dönmez duyurdu! Türkiye’nin ilk Bor-Karbür tesisi açılıyor

Bakan Dönmez, TRT Haber canlı yayınında merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Fatih Dönmez’in açıklamalarında öne çıkanlar:

Depremin ilk anından itibaren deprem bölgesine intikal ettik. 11 ilimizde altyapılarda ve üstyapılarda ciddi hasarlar vardı. Orada ilk müdahaleyi yapacak insanlar da enkaz altındaydı, o yüzden çevre illerden ekipler geldi. 1 hafta 10 gün içerisinde enerji verme işlemleri tamamlanmıştı. İlk günlerde hatta sokak lambaları aydınlatılmıştı. İlk olarak sokak aydınlatmalarına önem verdik. Doğal gazı ise kontrolsüz vermek istemedik.

Doğal gazda ise ikincil bir afet yaşamamak için ağırdan aldık. Gazı kontrolsüz vermiş olsaydık, hasarlı binalardaki gaz kaçakları, patlamaları olabilirdi. Depreme karşı daha dirençli olmak için önceden bunları planlamıştık.

“HASARSIZ VE AZ HASARLI BİNALARA TAMAMEN ELEKTRİK VERİLDİ”

Hasarsız ve az hasarlı binaların tümüne elektrik verilmiş durumda, doğal gazda da yüzde 98 seviyesinde. Dünyanın hiçbir yerinde enerji şebekesini bu kadar hızlı harekekte geçiren bir ülke olduğunu düşünmüyoruz.

Arama kurtarma ekiplerinde görevli olanlar daha biz aramadan olay yerine intikalle görevlidir. Ki, onlar da duyar duymaz intikal ettiler. O günün hava koşullarını da hatırlamakta fayda var. Hava ulaşımının aksaması dolayısıyla bazı gecikmeler oldu. Kara yolunda da kar tipi nedeniyle gecikmeler yaşandı. Bunlar ilk saatlerde yaşanan gelişmeler.

9 bin 800 madenci de olay yerine en hızlı şekilde sevk ettik. Onlar da kendilerine has yöntemlerle enkazlara girdiler. Maden tecrübeleri deprem bölgesinde çok avantaj oldu. Bir kez daha onlara teşekkür ediyorum.

BOR-KARBÜR NEDİR?

Türkiye’nin ilk Bor-Karbür tesisi yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bandırma’da açılacak. Tesiste yılda bin ton Bor-Karbür üretilecek.

Bor-Karbür başta Savunma Sanayii olmak üzere birçok noktada kullanılacak. Askerin, polisin kullandığı çelik yeleklerde çelik yerine Bor-Karbür kullanılacak. Çeliğe göre daha hafif ama aynı sağlamlıkta bir ürün. Askerlerimizin operasyon sırasında taşıması daha kolay olacak.

Cevherden son ürüne kadar 300-400 kat arttırılmış fiyatına satıyoruz. Bor’u artık cevher olarak satmıyoruz. İşleyip değerini artırıp öyle satıyoruz. Bor-Karbür’ü yine kesicilerde, fren balatalarında kullanabiliyoruz. Yüksek sıcaklığa ve aşınmaya dayandığı için yüksek sıcaklıklardaki fırınlarda kullanabiliyoruz.

“DÜNYADA KÜRESEL PAZAR BÜYÜKLÜĞÜ 60 MİLYAR DOLAR”

Çok geniş bir alanda kullanılabilecek bir ürün. Dünyada küresel pazar büyüklüğü 60 milyar dolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir