Banka politikası: KHK’liye hesap yok

Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile ihraç edilen F.K. cezaevinden çıktıktan sonra iş buldu. Maaş ödemesi için bir bankaya yönlendirilen F.K. ret yanıtı aldı. 4 farklı bankaya daha başvuru yapan F.K. hiçbir girişiminden olumlu yanıt alamadı. Başvurduğu bankalar F.K.’ya “Banka politikaları çerçevesinde başvurunuz olumlu değerlendirilememiştir” yanıtını verdi.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan KHK ile 125 bin 678 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Diğer işlemlerle birlikte toplamda 131 bin 922 kişi ve kurum hakkında KHK’lerle işlem yapıldı.

Darbe girişiminden sonra kurulan OHAL Komisyonu ise ihraç edilenler ve hakkında işlem yapılan yapılan 127 bin 292 başvurunun 17 bin 960’ını kabul etti. Komisyon, 109 bin 332 başvuruda ret kararı verdi.

HAPİSTEN ÇIKTIKTAN 3.5 AY SONRA İŞ BULDU

Darbe girişiminden sonra kamu görevinden ihraç edilenlerden biri de F.K.’ydı. Darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturmada tutuklanıp 17 Kasım 2022’de tahliye olan F.K., hapisten çıktıktan sonra yaklaşık 3.5 ay sonra iş buldu.

İŞSİZ KALABİLİR

İş yerinin maaş ödemesi için yönlendirdiği bankanın şubesine giden F.K., hesap açtırmak istedi. Banka, F.K.’nın başvurusunu KHK’lı olduğu için reddetti. Daha sonra 4 bankaya daha başvuran F.K.’nın girişimleri sonuçsuz kaldı ve hesap açamadı. Bankaların F.K.’ya verdiği yanıtlarda ortak nokta “Banka politikaları çerçevesinde başvurunuz olumlu değerlendirilememiştir” şeklinde oldu. F.K. şu günlerde hesabı olmadığı için işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya.

NEBATİ’YE SORULDU

Halkların Demokratik Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ulaşan F.K., bankalardan aldığı ret yanıtını paylaştı. Gergerlioğlu, F.K.’nın hesap açtıramamasıyla ilgili, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. KHK’lıların banka hesabı açamamasının yasal dayanağını soran Gergerlioğlu, KHK’li olduğu için hesap açılmayan kaç kişi olduğu sorusunun da yanıtlanmasını istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir