İhracatçıya Karbon Emisyonu Şartı Geliyor !

İhracatçıya Karbon Emisyon düzenlemesi geliyor. Türk İhracat firmaları karbon emisyonlarını azaltmak zorunda kalacak. Ülkedeki birey ve firmalar için Karbon vergisinin de geleceği gelen bilgiler arasında.

TÜRKKEP Müdürü Yıldız, Karbon Emisyonu Hakkında Uyardı

“İhracat yapan Türk şirketleri için önemli bir gelişme olarak, Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) pilot uygulaması 1 Ekim 2023 itibariyle hayata geçti. Bu mekanizma, 2026 yılında tam anlamıyla yürürlüğe girecek ve Türk ihracatçıları için karbon emisyonlarını azaltma zorunluluğunu getiriyor. TÜRKKEP Genel Müdürü Olcay Yıldız, küresel ticarette karbon ayak izinin azaltılmasını hedefleyen SKDM hakkında açıklamalarda bulundu. Atmosferdeki sera gazlarının artışının iklim değişikliğini daha da kötüleştirdiğine dikkat çekti ve karbon ayak izinin azaltılmasının önemini vurguladı. Özellikle çimento, demir-çelik, alüminyum gibi sektörlerde faaliyet gösteren ihracatçı şirketlerin, karbon emisyonlarını azaltmak için iş süreçlerini dijitalleştirmesi gerektiğini belirtti. 2026 yılı itibariyle belirlenen emisyon sınırlarına uymayan şirketlerin yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalabileceğini ve bu nedenle erken önlemler almanın önemli olduğunu ifade etti.

Türk İhracatçıları Karbon Emisyonu İçin Şimdiden Adım Atmalı

Yıldız ayrıca, TÜRKKEP olarak çevreci dijital dönüşüm çözümleri sunarak karbon ayak izini azaltmanın mümkün olduğunu belirtti. Örneğin, bordro yönetiminin dijitalleştirilmesiyle işletmelerin masraflarını önemli ölçüde azaltabileceğini ve aynı zamanda karbon emisyonlarını düşürebileceğini örnekledi. TÜRKKEP’in sunduğu e-dönüşüm çözümleri sayesinde zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmasının yanı sıra doğanın ve çevrenin korunmasına da katkı sağlandığını vurguladı. Sonuç olarak, Türk ihracatçı firmalarının karbon ayak izlerini azaltmak ve SKDM’nin getirdiği gerekliliklere uyum sağlamak için şimdiden adımlar atmalarının önemli olduğunu belirtti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x