Bu neyin hazırlığı? 52 tane F-35 ile “Fil Yürüyüşü” yaptılar

Tatbikat, ABD’nin Utah eyaletinde bulunan Hill Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirildi. “Fil yürüyüşü”, askeri terminolojide, savaş uçaklarının tehlike söz konusu olduğunda mümkün olan en kısa sürede havada olmaları için tam yüklü olarak pist başında hazır olmaları anlamına geliyor.

Tatbikat, F-35A Lightning II uçaklarının ilk kez bu kadar büyük bir grup halinde bir araya gelmesini sağladı. Uçaklar, çeşitli görevler için kullanılabilecek şekilde donatılmıştı.

Tatbikat, ABD Hava Kuvvetleri’nin gücünü göstermek ve bölgedeki müttefiklerine güvence vermek için tasarlandı. Ancak, İran ile gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleştirilmesi nedeniyle bazı çevrelerde endişelere neden oldu.

ABD Hava Kuvvetleri, zamanlamanın tesadüfi olduğunu ve tatbikatın aylar öncesinden planlandığını açıkladı. Ancak, bazı uzmanlar, tatbikatın İran’a yönelik bir mesaj olabileceğini düşünüyor.

F-35A Lightning II, dünyanın en gelişmiş savaş uçaklarından biri olarak kabul ediliyor. Uçak, gelişmiş radar ve silah sistemleri ile hava üstünlüğü, hava saldırısı ve elektronik harp gibi çeşitli görevlerde kullanılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x