CANLI BLOG | Mısır, tıbbi müdahale için yaralıları Refah Sınır Kapısı’ndan kabul etmeye hazırlanıyor; Gazze’de internet ve telefon yine kesildi!

T24 Dış Haberler

Mısır, Cibaliya Mülteci Kampı’na yönelik saldırıları kınadı ve “savunmasız sivilleri hedef alan bu ayrım gözetmeyen saldırıların devamının doğuracağı sonuçlara” karşı uyarıda bulundu. 

Sağlık ve güvenlik kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre Mısır, Gazze’den gelen yaralı Filistinlileri Refah Sınır Kapısı’ndan tıbbi müdahale için kabul etmeye hazırlanıyor.

Mısır’ın El Ariş kentinden bir sağlık yetkilisi AFP’ye yaptığı açıklamada, “(Gazze’den) gelen vakaları gelir gelmez incelemek ve gönderilecekleri hastaneleri belirlemek üzere sağlık ekipleri yarın (Çarşamba) sınır kapısında hazır bulunacak” dedi.

TIKLAYIN | Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Gazze’nin en büyük telekomünikasyon sağlayıcısı Paltel, X üzerinden yaptığı açıklamada, uluslararası erişimin tekrar kesilmesi nedeniyle Gazze Şeridi’nde iletişim ve internet hizmetlerinin tamamen kesildiğini bildirdi.

Bolivya, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkilerini kestiğini belirtirken; komşuları Kolombiya ve Şili de istişarelerde bulunmak üzere büyükelçilerini  ülkesine geri çağırdı.

Gazze Şehri’nin eteklerindeki Cibaliya Mülteci Kampı’na İsrail tarafından en az altı hava saldırısı düzenlendi. Yerleşim alanları vurulurken 50’den fazla kişinin öldüğü, yaklaşık 150 kişinin yaralandığı belirtildi. 

Cibaliya’ya yönelik saldırıdan önce Gazze Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre; Gazze’deki bombardımanlarda 3 bin 542’si çocuk olmak üzere en az 8 bin 525 Filistinli hayatını kaybetti.

İşte savaşın 26. gününden dakika dakika öne çıkanlar…*

08.00 | Şifa ve Endonezya hastanelerinin yakıtları birkaç saat içinde tükenecek.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kidra, Reuters’a, Gazze’deki Şifa Tıp Kompleksi ve Endonezya Hastanesi’ndeki jeneratörlerin yakıtının birkaç saat içinde tükeneceğini söyledi. Sözcü, Gazze’deki benzin istasyonları sahiplerine mümkünse bu iki hastaneye acilen yakıt takviyesi yapmaları çağrısında bulundu.

07.00 | ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’e gidiyor. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bu hafta yeni bir Orta Doğu gezisina başlayacak. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, “Bakan Blinken Cuma günü İsrail hükümetinin üyeleriyle görüşmek üzere İsrail’e gidecek ve ardından bölgede başka duraklara uğrayacak” dedi ve daha fazla ayrıntı vermedi.

06.30 | Gazze’de iletişim ve internet yeniden tamamen kesildi

Filistin Telekomünikasyon Şirketi Paltel, sabaha karşı Gazze Şeridi’ndeki iletişimin ve internetin tamamen kesildiğini duyurdu.

01.10 | İnsani yardım taşıyan 59 tır daha Gazze’ye ulaştı 

İsrail saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım taşıyan 59 tır daha ulaştı
 

Gazze’ye 7 Ekim’den bu yana gönderilen yardım tırı sayısı 217 oldu ancak bölgeye

00.22 | Netanyahu, İsrail Savaş Kabinesi toplantısına katıldı

00.06 | İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndeki Cibaliya Mülteci Kampı’nı bombaladığını kabul etti

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, düzenlediği basın toplantısında Gazze Şeridi’ndeki Cibaliya Mülteci Kampı’nda iki binanın yıkıldığı ve çok sayıda sivilin can verdiği saldırıyı kendilerinin düzenlediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x