İddia: Eski Kızıltepe kayyımı ihalelerden pay aldı

Eski Mardin Kızıltepe Kaymakamı ve Kızıltepe Belediye kayyımı Hüseyin Çam’ın görev yaptığı sırada ihalelerden pay aldığı iddia edildi. Çam’ın ihale verdiği şirket söz konusu iddiayla ilgili Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Çam adına para aldığı kaydedilen Hasan Kahraman söz konusu iddiaları reddetti.

BirGün’de yer alan haberde suç duyurusu dilekçesinde Çam’ın ilçede gerçekleşen birçok ihaleden fiyatı yüksekten gösterip kendisine pay aldığı iddia edildi. Söz konusu suç duyurusu dilekçesinde, Çam’ın karıştığı öne sürülen bazı yolsuzluk olayları şöyle anlatıldı:

“2020 yılının nisan veya mayıs ayında belediye tarafından parke taşı ihalesi yapıldı ve bu esnada Kaymakam Hüseyin Çam, Kızıltepe Belediyesi’ne kayyum olarak atandı. İhale öncesi Hüseyin Çam parke taşının metresini 50 TL iken ihalede 70 TL bazalt döşemesinin ise metresinin 90 TL iken 130 TL olarak göstermek istedi.

‘BİR KISMINI ELDEN TESLİM ETTİM’

Anlaşmaya göre Çam her parke taşında 20 TL, bazalt döşemede 40 TL olan farkın kendisine verilmesini istedi. Hüseyin Çam, Hasan Kahraman’a borcu olduğunu söyledi ve kendine düşen payı ona vermemi istedi. Çam’ın yönlendirmesiyle 650 bin TL’yi Hasan Kahraman’a, bir kısmını bankadan havale ederek gönderip bir kısmını da kendi ofisinde yanlarında kimse yokken elden teslim ettim.”

BAŞKA BİR İHALEDEN DAHA PAY ALDIĞI İDDİA EDİLDİ

Suç duyurusunda geçen bir diğer iddia ise şöyle: 2021 yılının nisan ayında ise Hüseyin Çam bu sefer belediye başkanı sıfatıyla köylere parke taşı ihalesi yaptı. İhaleye; Asi İnşaat yetkilisi, Hakkı Deges, Hayam Özdemir, Bilal İncesu birlikte girdi. İhaleyi aldıktan sonra sözleşmeyi imzalama aşamasında Asi İnşaat yetkilisini makamına çağıran Hüseyin Çam, bu son ihale için kendisine metre başına 2 TL vermesini istedi. Metre başı 1,5 TL olarak anlaşıldı. Hüseyin Çam anlaşmanın imzalanması hususunda Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kalkan’a talimat verdi. Mehmet Kalkan, sözleşmeyi imzalamak için 600 bin TL talep etti. 400 bin TL’de anlaşıldı. Hüseyin Çam, bu ihale karşılığında payına düşen 807 bin TL’yi Abdulkadir Eryılmaz’a verilmesini istedi. 807 bin TL’yi Eryılmaz’a bankadan havale yoluyla gönderildi. Mehmet Kalkan’a verilmesi gereken 400 bin TL ise Kızıltepe Belediyesinde fen işlerinde şef olarak görev yapan Fuat Kaya’ya verildi.

İDDİALARI REDDETTİ

Suç duyurusu dilekçesinde tarafların ihalenin sonunda anlaşmazlığa düştüğü de anlatıldı. Hüseyin Çam adına para aldığı kaydedilen Hasan Kahraman söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirtti. Kahraman, Hüseyin Çam’ı iyi tanıdığını ve Çam’ın ilçeye hizmet vermek dışında bir amacının olmadığını belirterek para aldığını yönündeki iddiaları reddetti.

‘YASAL HAKLARIMI KULLANACAĞIM’

Dönemin kaymakamı Hüseyin Çam ise bütün ihaleleri açık ihale usulü ile yaptıklarını belirterek, “Yaptığımız işler ortada. Bunu kim söylüyor bilmiyorum ama bütün işlerimizi en şeffaf şekilde gerçekleştirdik. Kamunun 1 lirasını bırakın, başka birinin kullanmasına bile müsaade etmedik. Bu sonuçta beytül maldır. Söz konusu iddialar ise yalan ve iftiradır. Ben de bu iftirayı atanlar hakkında yasal haklarımı kullanacağım” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x