Metropolis kazısında 1800 yıllık buluntulara rastlandı

İzmir’in Torbalı ilçesindeki Metropolis Antik Kenti’nde, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) tarafından yürütülen araştırma ve arkeolojik kazı çalışmalarında tarihi miras gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bugüne kadar çok sayıda anıtsal yapının ortaya çıkarıldığı Metropolis Antik Kenti’nde, bu kez günümüzden yaklaşık 1800 yıl öncesine tarihlenen bir ticaret yapısına ait önemli buluntular keşfedildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi, 2023 yılındaki kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkan buluntuları tanıtmak ve gelişmeleri paylaşmak için Antik Kent’in ‘Helenistik Tiyatro’ bölümünde bir basın açıklaması düzenledi.

Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Metropolis Antik Kenti’nde ilk bilimsel kazıların 1989 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından başlatıldığına vurgu yaparak, “Tarih öncesi dönemlere uzanan, kadim medeniyetlerin kesişme noktasında kurulmuş Metropolis Antik Kenti’ndeki değerli mirası koruma görevini 2023 yılı itibarıyla yeniden üstlenmiş olmamız, bizler için sadece akademik bir yükümlülük değil; aynı zamanda bu zengin kültürel mirası gelecek nesillere aktarma sorumluluğumuzun bir göstergesidir. Buradaki ilk bilimsel kazılar 1989 yılında Arkeoloji Bölümümüzün öncülüğünde başlatılmıştı. Arkeoloji Bölümü’ndeki birçok hocamız 30 yılı aşkın süredir devam eden kazı çalışmalarında görev aldı, almaya devam ediyor. Bu anlamda Metropolis’teki arkeolojik kazı ve araştırmalar tekrar başladığı yere, evine döndü diyebiliriz” dedi.

YENİ TİCARET YAPISI KEŞFEDİLDİ

DEÜ tarafından Metropolis Antik Kenti’nde 2023 yılında sürdürülen kazı çalışmalarında yeni buluntulara rastlandığını ifade eden Hotar, “Burada günümüzden yaklaşık 1800 yıl önceye tarihlenen bir ticaret yapısına ait önemli buluntular keşfettiğimizin müjdesini vermek isterim. Keşfedilen yapının mozaikli galerilere sahip olduğunu ve çevresinde bir takım ticaret mekanlarını da barındırdığını söyleyebilirim. Bir pazar yapısı olduğunu düşündüğümüz bu yapı, Metropolis’te başka yapılarda da görülen zengin mozaik örneklerine sahip olmakla birlikte; kendi dönemindeki pozisyonunda bulunmuş ayakta sütunları, tuğla dükkanları ve yoğun ticari buluntularıyla henüz daha 1 yıllık bir araştırma sonucu ortaya çıkarılmasına rağmen zengin bir arkeolojik potansiyele sahip” açıklamasında bulundu.

‘ARAŞTIRMALAR YILIN 12 AYI SÜRÜYOR’

Basın açıklamasında konuşan Metropolis Antik Kenti Kazı Başkanı DEÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Serdar Aybek, 30 yılı aşkın süredir devam eden bir arkeoloji projesi olarak tanımladığı Metropolis Antik Kenti’nde yılın 12 ayı DEÜ olarak araştırmalarına devam ettiklerini belirtti. Prof. Dr. Aybek, “Bugün elimde iki belge var… Biri 1989’da buradaki arkeolojik kazılara başlamamız için verilen ruhsat; diğeri ise Temmuz 2023 itibarıyla yeniden buradaki çalışmalara devam etmemiz için verilen ruhsat. Bu zengin Antik Kent’te ilk olarak Dokuz Eylül Üniversitesi eliyle başlayan çalışmalar günümüzde yine bizimle devam ediyor. DEÜ olarak aslında her zaman buradaydık. Bundan sonra da büyük bir heyecan ve sorumlulukla, buradaki tarihi ve kültürel mirası gün yüzüne çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘KAZI ÇALIŞMALARININ YENİDEN BAŞLADIĞI YERE DÖNMESİNDEN MUTLUYUM’

DEÜ Arkeoloji Bölümünün kurucularından emekli öğretim üyesi ve Antik Kentin ilk Kazı Başkanı Prof. Dr. Recep Meriç, Metropolis’teki ilk bilimsel kazıları 1989 yılında başlattıklarını belirterek, “O dönem ilk olarak şu an basın açıklaması yaptığımız tiyatro bölümümüzü gün yüzüne çıkardık. 900 kişi kapasiteli bir tiyatro burası. Kazı çalışmalarının yeniden başladığı yere, Dokuz Eylül Üniversitesi’ne döndüğünü görmek bizi çok mutlu etti. Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x